czwartek, 19 lutego 2015

Majatek wspólny i majątek osobisty małżonków- czyli gdzie ta miłość?

Jaki jest przepis na udane małżeństwo albo przynajmniej związek? Ot odpowiedź jest prosta (ehe). Jego istotą jest tajemnica. Wszyscy mamy podobny przepis, ale nie wiemy dlaczego coś wychodzi a coś innego nie. Czasem zbiór niektórych składników( tu należy czytać- dwójki ludzi) skutkuje katastrofą. Ale na początku- istna sielanka. Rodzice wyprawiają weselicho, salę zdobią balonami. Swoją drogą dlaczego akurat balonami? Ale nie o balonach dzisiaj będzie. Po weselichu następuje obniżenie emocji a piękny dom i zdjęcia z zagranicznej podróży poślubnej, pokazane wszystkim znajomym lub tez i nieznajomym na facebooku, nie rekompensują irytujących niedostatków drugiej osoby. I co wtedy? Mijają lata, a ludzie stają się sobie obcy. Wtedy często pada decyzja o rozstaniu. Ale wtedy też pojawia się problem, co zrobić z majątkiem, który wspólnie się uzbierało? Co należy do majątku wspólnego,  a co do osobistego( kolekcja papierowych kubków ze Sturbucksa zapewne należy do niej) małżonków. Swoją drogą, kojarzycie taki obrazek, na którym siedzi para staruszków i ten podpis " Kiedyś jak coś się psuło, to się to naprawiało, a nie wyrzucało"?  Szkoda, że świat nie jest już taki idealny i w takie wzniosłe tematy jak miłość musi wkradać się prawo.

 
Gdy jednak zastanawiacie się, co należy do majątku wspólnego, to są to( zgodnie z art.31 §2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego klik) :

1) Wynagrodzenie za pracę  i z dochodów z innej działalności zarobkowej KAŻDEGO z małżonków ( ale już pobrane). Tu nieważne, że on zarabia 10 000 a ona 2 000. Kasa jest wspólna.

2) Dochody z majątku wspólnego, jak też z majątku osobistego KAŻDEGO z małżonków.

3) Środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego KAŻDEGO z małżonków.

4)kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm. 1) )

Mowa tu oczywiście, gdy małżonków łączy najczęśniej występujący w naszym kraju ustawowy ustrój wspólności majątkowej, tzn. jeśli nie zawarli INTERCYZY.

Inne elementy należą do majątku osobistego:

1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej; 

2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił( szanowna mamusia uznała, że zabytkowa waza ma należeć do jej córki i ani się waż niedobry zięciu jej tknąć);
Kto pamięta serial " Miodowe lata" dobrze zrozumie problem:)

3) prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;

 4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków( szczoteczka do zębów musi mieć jednego właściciela);

5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie; 

6) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość; 

7) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;

8) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków( telekamera Tele Tygodnia)

9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;

10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.



Żegnam się z Wami słowami Jerry' ego Springera " Dbajcie o siebie i innych" :)